Kasutajainfo

Charles Williams

1886-1945

Teosed

· Stanley G. Weinbaum ·

A Martian Odyssey

(jutt aastast 1934)
http://ulmeajakiri.ee/?tolkejutt:-marsi-odusseia

ajakirjapublikatsioon: «Wonder Stories» 1934; juuli
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Marsi odüsseia»
«Reaktor» nr 9 (juuni 2012)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
2
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (5)

Jutt mis osutus ameeriklaste ulmekirjanike assotsiatsiooni liikmete hulgas korraldatud kysitlusel (kõige vingemad enne 64ndat aastat avaldatud juttude seas) miskipärast kummaliselt populaarseks. Säärane entusiasm antud teose suhtes tektiab hämmeldust.. kuni selle hetkeni mil mõtlema hakata, et kirjutatud sai see 1934ndal aastal! See, kas teate, oli ammu. Igal juhul tundus kirjutatu stiil pärast aastaarvu registreerumist märksa vähem arhailine..

Jutt ise on tegelikult kyllalt lihtsake. Ekspeditsioon Marsile. Kõnepruugilt kangesti kauboisid meenutavad teadlased uurivad kohalikke eluvorme.. Kuni yks neist raketiga baasist tuhatkond kilomeetrit eemal alla sajab, olles sunnitud jalgsi yle kõrbe tagasi vantsima. Sealjuures kohtub ta miskisuguse jaanalinnu taolise tulnukaga ja elab yle terve hulga uskumatuid seiklusi.

Kirja pandud o see kõik (arvestades jällegi aastaarvu) _võrdlemisi_ muhedalt. Samas, ainult ajaloolise tausta eest selliselt tykile yle kolme anda ei ole vist erilist mõtet..

Teksti loeti inglise keeles

Mõtlesin mingi aja, kas peaksin seda lugu Baasis arvustama, sest pole ju seda kordagi lihtsalt lugemisrõõmu pärast lugenud, vaid ainult tõlkinud, aga olgu siis...

Minu meelest on tegu igati laheda seiklusjutuga, mille suurimateks plussideks on Marsi eluvormide fantaasiarikkkad kirjeldused-nagu püramiide tootev ränipõhise koostisega elukas. Ja nagu Metsavana maininud, oli Weinbaum ikka tõeliselt geniaalne prohvet (tuumamootoriga rakettide kirjeldused aastast 1934). Erinevalt kahest eelarvustajast ei näe ma vähimatki põhjust loole maksimumist madalamat hinnet panna.

Kui kõik normaalselt sujub, saab lugu varsti ka eesti keeles lugeda. Detaile hetkel ei täpsustaks.

Teksti loeti inglise keeles
x
Erkki Toht
24.09.1974
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused:

Juttude „The Anything Box“ ja „The Substitute“ tegevustik leiab aset koolis. Nende juttude keskmes on erandlik õpilane, kes algul kogeb õpetajate poolt vääritimõistmist, mis aga hiljem hajub. „The Anything Box“ tuletas kohati meelde Clifford Simaki pastoraalse ulme jutte, nagu nt The Autumn Land.

 

Sõjajutud on Subcommittee ja The Last Step.

 

The Grunder on üks väheseid selle kogumiku jutte, mille tegelaste hulgas pole lapsi. Noored Ellena ja Crae püüavad käituda nagu täiskasvanud. Jutu taustaks on noorte poolt juhuslikult kohatud vana Eli muinasjututaoline pajatus. Noorte raskustest muutuva maailma hindamisel räägib ka Things.

 

Kogumiku paremateks juttudeks pean Something Bright’i ja Walking Aunt Daid’i Mõlema loo jutustajaks on laps, kes satub olukorda, kus ta peab koos tegutsema vanainimesega.

Teksti loeti inglise keeles