Kasutajainfo

Connie Willis

31.12.1945–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Connie Willis ·

Bellwether

(romaan aastast 1996)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (4)

Väidetavasti Connie Willise parim raamat. Kuivõrd kõiki tema kirjutisi lugenud ei ole, siis kindlalt öelda ei julge, aga tõenäoliselt vastab see väide tegelikkusele. Kui Doomsday Book oli mõneti mornivõitu, siis Bellwether on *tõsiselt* lahe ja lõbus lugemine. Syzeeliselt mõneti võrreldav vendade Strugatskite raamatuga "Ponedelnik natchinajetsa v subbotu". Soovitan soojalt.
Teksti loeti inglise keeles

Ka "Bellwether" jõudis "Nebula" 1997 a. finaali. See on tõepoolest väga lõbus ja vahva lugemine, kuigi ehk natuke kergekaaluline, ja ulmet jäi ka natuke napiks. "Doomsday Book" on minu arvates parem raamat, nii süzhee arenduse, tegelaskujude, kui ka ulme poolest. "Bellwether" meenutab stiililt mitmeid Willise humoorikaid lühijutte, kuid romaani jaoks jääb ehk sügavust väheks. Siiski, raamatu head küljed korvavad enamiku probleeme, mille kallal viriseksin, nii et hindeks viis miinus. See raamat võib vabalt Nebula võita, kuigi ma eelistaksin nii Bujoldi "Memory't" kui ka McIntyre "The Moon and The Sun"-i sellele romaanile. [McDevitti ja Willams'i finaali jõudnud teosed pole mul veel läbi, neid ei oska selle raamatuga võrreldes veel hinnata].
Teksti loeti inglise keeles

Kõige kõnekam fakt antud raamatu juures on see, et tegu on naistekaga. Tõsi, naistekaid on mitut liiki, alates sellistest kus õnnetu tütarlaps raskustega maadeldes endale printsi välja võitleb ning lõpetades sellistega, kus igaüks magab igaühega ning põhitegevuseks on suhuvõtmine. "Bellwether" kuulub küll pigem naistekate paremikku, millele on omane teatud elulisus ning teravmeelsus (viimast võib ka sellega ülemäärase liialdamise tõttu vabalt vaimutsemiseks nimetada), aga asja see ei muuda, label "science fiction" raamatu seljal on eksitav ningmina isiklikult tänan küll jumalat, et see raamat 4 aastat tagasi Nebulat ei võitnud.

Peategelaseks on üksik naissoost sotsiaalteadlane, kes teose kestel märkamatult kaastöötajasse armub ning selles õigupoolest kogu sisu seisnebki. Tegevus leiab aset küll uurimisinstituudis kuid seal toimuv on täielik palagan, bürokraatia ja ebakompetentsete inimeste piitsutamisel on vähe värvi kokku hoitud, muu jaoks on seda nappinud ning väga tahaks vastu vaielda lgp. kirjanikuproua seisukohale, et teadustöö seisneb pelgalt õnneliku juhuse läbi suurte avastuste tegemises. Lõpetuseks näeme, et romaani kestel sisutult tõmmelnud naispeategelasele ja tema väljavalitule langeb kätte peavõit - sotsiaalset garantiid pakkuv uurimisgrant. Mulle jäi selline mulje, et viimane laekus pigem teatud kaastöötaja suhtes osutatud empaatia eest, sest lambakarja käitumisest aretatud uus vaatenurk kaoseteooriale, mis vist ametlik põhjendus oli, küll kriitikat ei kannata.

Kõige eelneva põhjal peaks teos tõeline õrnema soo maiuspala olema. Alla "rahuldava" panemine oleks minu poolt ilmne ebaõiglus. Nii jääbki.

Teksti loeti inglise keeles

Olen peaaegu nõus Andri kriitikaga, mis ütleb, et ega see teadustöö niimoodi küll ei käi. Aga samas ei ole ma päris kindel, et Willisel mingis suhtes õigus pole. Seda, et tegemist on kohati pisut väsitava karikatuursusega, peab samuti märkima. Selles mõttes oleks võibolla veidi kõhnem maht juhtlamba loole paremini sobinud. Aga…

Ma ei usu, et raamatus kirjeldatu pretendeerib mingisugusele objektiivsusele ning kokkuvõtlikule teadustöö kirjeldamisele. Pigem on tegemist suhtumise ning meeleoluga. Kui istud ja korjad materjali, vahid ekraani ja enamik inimesi ümberringi käib kas närvidele või paistab, et üritavad sinu tööd takistada, siis tõepoolest tahaks süüdlase üles leida. Või sisendada endale, et niimoodi saab teha tõeliselt suuri avastusi. Ja natuke tore on lugeda ka, et kõik teised on nii lollid-lollid ja sina (peategelased) on sellest üle ja targemad. Viis, päris paraja miinusega.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023
mai 2023
aprill 2023

Autorite sildid: