Kasutajainfo

Jonathan Lethem

19.02.1964-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jonathan Lethem ·

Girl in Landscape

(romaan aastast 1998)

Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Lüüriline, aga väga tumedates värvides romaan võõrandumisest ja mittemõistmisest. Otseselt nagu midagi halba ei juhtugi, kui just kohe alguses toimuvat peategelase Pella Marshi ema suremist ajuvähki mitte arvestada, aga tervet raamatut iseloomustab iseäralikult sünge, groteskne, mõnevõrra sürrealistlik õhkkond. Väga depressiivne raamat.

Marshide pere elab postapokalüptilises New Yorgis, Brooklynis. Isa on mingi poliitik ja peale seda kui valimised ebaõnnestuvad ning ka ema ajuvähki sureb, lahkub terve pere – isa, Pella ja kaks nooremat venda – Maalt ning asub elama veel võrdlemisi tühjale koloniaalplaneedile. Planeedi varasemad asukad on muutnud ilmastiku kontrollituks ning söök kasvab igal pool. Asukaid nimetatakse Võlvkaarte Ehitajateks (Archbuilders). Enamus neist on lahkunud kuhugi kosmosesse, kuid väike osa on maha jäänud. Planeet on täis kunagise tsivilisatsiooni varemeid, kummalisi ehitisi ja võlvkaari.

Romaan keskendub 13- aastase Pella muutumisele tüdrukust naiseks. Marshide pere otsustab mitte tarbida kunagiste asukate aretatud “viiruste” tõrjumiseks mõeldud ravimeid, mille tulemusena saab Pella õige pea kummalise võime siirata oma teadvus väikese hiiretaolise looma kehasse. Sellise loomana käib ta igal pool väikeses koloonias luurel ja näeb ja kuuleb pidevalt asju, millest ta aru ei saa. Asukate elu on sünge, kõikjal valitsevad mingid saladused. Tema enda keha kummalised muutumised ja arusaamatu tõmme imeliku konservatiivse Eframi poole, kes paistab teadvat rohkem kui ta välja näitab, ajavad tüdruku mõttemaailma lõplikult sassi.

Tegelikult vaatamata ulmelisele taustale – võõrplaneet ja võõrplaneetlased – võiks tegevus toimuda kuskil Ameerika Läänes umbes 1900. aasta paiku. Archbuilderid oleksid sel juhul indiaanlased ja Efram Nugent meenutab kõvasti ei kedagi muud kui John Wayne’i. Paralleele võiks tõmmata ka Bradbury Marsi – lugudega. Samasugune kunagise kõrgtsivilisatsiooni jäänused, samasugune kergelt sürrealistlik õhkkond ja lõpmatu nukruse, meeleheite ja dekadentsi varjund. See raamat ei ole mingisugune optimistlik lugemine.

Hindeks “neli”. Vaieldamatult hästi kirjutatud, aga mulle meeldivad pisut rohkem optimistlikud raamatud ja noore tüdruku hingepiinad ja aeglaselt kõduneva kõrgtsivilisatsiooni ning sugugi mitte parema maalaste mikroühiskonna mädanemise kirjeldused ei kuulu mu meelislektüüri hulka.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019

Autorite sildid: