Kasutajainfo

Stephen Baxter

13.11.1957-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stephen Baxter ·

Raft

(romaan aastast 1991)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

Kunagi sattus üks inimeste kosmoselaev läbi mingisuguse värati teise universumisse, millel on meie omaga võrreldes üks oluline erinevus: gravitatsioon on seal mitu suurusjärku tugevam. Selle tagajärgedeks on näiteks asjaolu, et inimese kehal on täitsa tuntav gravitatsiooniväli, tähed aga on läbimõõduga mõnikümmend meetrit.

Universumite vahelisel üleminekul kosmoselaev purunes ning ellujäänud ehitasid selle jäänustest Parve. Mõned sajandid hiljem elavad nende järeltulijad endiselt Parvel, triivides sellega nebulas, mille gaasid moodustavad inimesele hingatava atmosfääri. Suur osa inimesi on oma päritolu unustanud ja elavad õndsas usus et asjad ongi alati nii olnud. Tõde mäletavad ainult Teadlased, kes püüavad vana aparatuuri jäänuseid mingis töökorras hoida, uurides muistseid arvutiväljatrükke mille igal lehel on mõistatuslikud tähed "IBM". Paraku aga hakkavad nebula ressursid ammenduma - on karta et varsti ei jätku hingamiseks enam hapnikku, väiksematest probleemidest rääkimata. Nebula "inimkonda" ähvardab hukk...

Ei tea kas vanasti tõesti rohi rohelisem ja taevas sinisem oli, aga minu lugemisvaras on tõeline hard sf viimasel ajal küll kahetsusväärselt tagaplaanile jäänud. Baxter korvab selle puudujäägi kuhjaga. Suhteliselt õhukese paperbacki iga lehekülg on hämmastavaid ideid nii täis pakitud et sellest jätkuks heietamist kolm korda paksema raamatu jagu. Kurdetakse küll, et Baxteri inimkarakterid kipuvad olema liiga skemaatilised ja tema teosed tervikuna väheemootsionaalsed, aga minu meelest on see täitsa alusetu jutt. "Raft" on igatahes südantsoojendav ulme-elamus.

Teksti loeti inglise keeles

Raft on kõva tehnilise SF taustaga ulmeseiklus. Peategelane Rees on kaevur, kes töötab kustunud tähe pinnal (tapva viie gee tingimustes), et sealt metalli hankida. Metalli saadavad kaevurid lendavate puude abil Parvele, kust nad saavad vastu toitu ja vett.
 
Kaevurite elu on raske ja ohtlik, kuid Rees näitab üles nii taiplikkust kui ka kalduvust unistada. Ühel päeval hiilib ta salaja parajasti saabunud lendava puu pardale, kuna ta loodab Parvelt leida vastust, miks universum selline on ja kas tal on õigus, et see on aeglaselt suremas...
 
Ma pean ütlema, et tehnilise poole pealt on tegemist väga vinge teosega. Baxter on nimelt ette kujutanud universumit, kus raskusjõud oleks meie omast mõõtmatult suurem (tekstis mainitakse "miljard korda", kuid ega sealsed inimesed ka ise täpselt ei tea).
 
Nõnda toimubki tegevus udukogus, kus kosmilised protsessid toimuvad meie mõistes mõne hetkega. Imetillukesed tähed sünnivad, põlevad läbi ja langevad seejärel udukogu tuuma suunas. Planeete ei teki sellises keskkonnas üldse. Udukogu on aga jõudnud oma elutsükli lõppu, kus vesinik on napiks jäänud ning kogu süsteemi ootab ees hääbumine.
 
Inimesed ilmselgelt sellesse universumisse ei sobi. Natuke on loo jooksul võimalik ka teada saada, kuidas nad üldse sinna sattusid ja mismoodi nad seni üldse vastu pidanud on. Enamus teksti on üsna sünge, kuna inimühiskond laguneb mitmest otsast ja ümbritsev keskkond on samuti vaenulik. Lõppu on aga kõigele vaatamata peidetud väike positiivne noot.
 
Kogu selle põhjaliku ja hästi läbimõeldud maailma taustal (Baxter on ise matemaatik ja insener) on lugu ise selline… lihtne. Peategelane on noormees, kes peab alguses õppima ja avastama, siis aga ohjad haarama ning püüdma ähvardavat eksistentsiaalset probleemi lahendada. Teekonnal on muidugi ka raskusi ja tagasilööke.
 
Kohati on selline YA tunne, kuid tänapäeval lettidele jõudva kraamiga võrreldes on see eriti suhete osas väga rahulikul ja siivsal moel kirjutatud - mõnes mõttes natuke vanamoeline. Robert A. Heinleini noortekad on sellisele tundele ehk kõige sarnasemad. Samas on Baxter muu tegevuse kirjeldamisel oluliselt süngem kui oodata oskaks (Kontide kogukond on heaks näiteks).
 
Aga eelkõige on see ideel põhinev raamat ja idee on ikkagi väga tugev. Vahest peaks astrofüüsikast rohkem teadma, et seda kõrgemalt hinnata, aga vähemalt tunne oli küll, et  see fantastiline universum on läbi mõeldud ja klapib kokku. Ning selle kõige avastamiseks on üks seikluslugu üsna paslik viis.
 
Hinnang: 7/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2021
august 2021
juuli 2021
juuni 2021
mai 2021
aprill 2021

Autorite sildid: