Kasutajainfo

Gwyneth Jones

14.02.1952-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Gwyneth Jones ·

Bold as Love

(romaan aastast 2001)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
0
1
1
0
Keskmine hinne
2.5
Arvustused (2)

Tõenäoliselt saab seda raamatut võrdse eduga nii armastada kui vihata. Või, võtame tooni maha, pidada väga heaks raamatuks või eriliseks äparduseks. Ma lugesin selle otsast otsani läbi ja selleks kulunud aega lausa taga ei kahetse, aga... Kui ees on pühendus Jimile (kui mõne jaoks juba pealkiri piisavalt tuttav ei ole) ning taga kaks lehekülge peenikeses kirjas loetelu, millist muusikat peaks loo mõistmiseks kuulama, siis ei saa see ju päris paha olla, või kuidas? Paraku saab küll.

Kusjuures algus on hea. Isegi kui peategelanna saab kolmeteistkümneselt oma isaga lapse, kes küll peagi kopsupõletikku sureb – see ei ole just paljulubav algus, aga üllatavalt hea ometigi. Lähitulevik, mingi majanduslik jama, üldine allakäik ja Britannia otsustab laguneda Inglismaaks, Šotimaaks ja Walesiks. Umbes kolmveerandi raamatu kohal laguneb viiruste mõjul ära ka internet. Et siis üldine allakäik.

Tegevuse keskmes on, nagu arvatagi võis, rockstaarid. Autor mängib mõttega, et populaarsete bändide juhte saab rakendada arvamusliidritena, bändide austajaskonda aga reaalse füüsilise jõuna. Mõte pole ju päris absurdne, aga vähemalt meie oludes tõestas kodanik Trubetski end (kaks korda!) lolliks tehes, et reaalselt see ei toimi. Hea küll, autor arvestab teise ning veidi teistsuguse reaalsusega, mõnel tüübil on seal implante ja mida iganes, ning igasugused narkootikumid on kah legaliseeritud. Igatahes tekitab tegelik valitsus enda kõrvale kontrakultuurist pärineva rockaritest varivalitsuse oma presidendi ja ministritega.

Siis, allakäiguteemat jätkates, juhtuvad igatsugu jamad. Rockarite president osutub pedofiiliks, islamistlik Yorkshire avab tule kõigi teisitimõtlejate vastu, inglise rannikule saabub nelisada tuhat paadipõgenikku jne. Retsept, millega lolli olukorda lahendada, on alati üks: tuleb korraldada suur kontsert ja siis publik vabatahtlikena tööle rakendada.

Jama tekib vasakpoolsest mõtteviisist. Hipid ja anarhistid saavad teha oma mõistusevastaseid otsuseid, kuna kusagil toimib ka reaalne valitsus, mis hoolitseb selle eest, et rahal oleks väärtus, inimestel oleks süüa ja isegi rockarid võiksid plaatide müügist rikkaks saada. Loomulikult võtab autor seda kui enesestmõistetavat. Enam-vähem kogu romaani sisu on sellega ära öeldud, ülejäänud osa neljasajast leheküljest moodustab mudas sumpamine ning ühe plika ja kahe mehe suhetedraama, mis küll kuhugi välja ei vii. Veel hullem – sellel jamal on veel järjedki.

Teksti loeti inglise keeles

Bold as Love on lähituleviku-ulmelugu. Suurbritannia on lagunenud - Iirimaa on Põhja-Iiri piirkonna enda alla võtnud, Šotimaa on ammu omaette riik ja isegi Wales on minema tõugatud. Alles jäänud väikest Inglismaad raputavad globaalsed majandus- ja kliimaprobleemid, rahvas mässab ning kuninglik perekond on juba vaikselt võimust loobunud ja Kanadasse põgenenud.
 
Kuhjuvate kriiside taustal tuleb kellelgi valitsusest meeleheitlik mõte: moodustame olemasoleva bürokraatiamasina kõrvale nii-öelda paralleelse valitsuse, millel oleks otsene ühendus rahvaga! Ja see võiks koosneda näiteks... muusikutest! Tegemist ei oleks ka sugugi sümboolse positsiooniga, vaid selle paralleelvalitsuse sõna oleks seadus. Hullemaks ju ikka minna ei saa.
 
Kiiruga kokku korjatud muusikute ümarlaua seast tõusevad kiiresti esile mõned konkreetsed tegelased. Kõigepealt jõhkardist Pigsty, metal-bändi Pig Liver and the Organs juht. Seejärel Ax, indie-bändi The Chosen Few kitarrist ja intellektuaal. Kolmandaks Sage, arvutivõlur ja tehnikale keskenduva Aoxomoxoa and the Heads bändi laulja. Ning viimasena Fiorinda, punk-pop bändi DARK kõigest kuueteistkümneaastane tõusev täht.
 
Seda raamatut on üsna keeruline hinnata. Tunnustada tuleb seda, et autori nägemused on huvitavad ja teravad, eriti siis, kui neile praegu kahekümne aasta kauguselt tulevikust tagasi vaadata. Muidugi, kõik need ülemaailmsed majanduslikud ja keskkondlikud probleemid ei ole midagi väga uut ja erilist, aga see spetsiifiline Suurbritannia-vaade on ikka päris hea.
 
Kõigepealt muidugi Euroopa Liidust lahkumine ja siis osadeks lagunemine. Rohelised radikaalid, kellest on saamas Pentti Linkola tüüpi totalitaristid. Midlandsi piirkonna islamiäärmuslased, kellega peab lausa sõdima. Kogu maailmast kokku voolavad paadipõgenikud (kokku pea pool miljonit ühekorraga). Tehnikaühiskond laguneb ühelt poolt energiakriisis, teiselt poolt kisuvad rohelised seda teadlikult ribadeks.
 
Ning see idee pole ka otseselt vale, et muusikud suudavad rasketel aegadel masse juhtida - Laulev revolutsioon on siinsamas üsna lähedane näide. Kogu muu ebaloogilisuse võib lugu andeks saada seetõttu, et sisuliselt on tegu müütilise looga - paljud kriitikud on välja toonud ilmselged paralleelid kuningas Arthuri legendiga. Kuigi see pole tolle loo ümberjutustus, on mõned paralleelid tõesti väga ilmsed.
 
Kuid paratamatult häirib mind ikkagi päris suur osa sellest, kuidas Gwyneth Jones on otsustanud seda kõike esitada. Kuigi tema 2000-ndate teosed tunduvad olevat sirgjoonelisemad kui 80-90ndatel kirjutatu (mis on ikka väga raskesti loetav), ei ole tal ikkagi erilist huvi mingit selget lugu kirjutada. Selle asemel tundub tema võtteks olevat lihtsalt "tegelased erinevates olukordades".
 
Kohati õnnestub see tal märkimisväärselt - näiteks on selle teose esimene peatükk üsna jube õuduslugu. Samas aga tähendab see ka asjaolu, et kõik loo erinevad tükid haagivad vaid üsna vaevaliselt omavahel kokku, praktiliselt mitte keegi kogu tegelaste suurest plejaadist pole oluline ja paljud huvitavamad ette antud teemad ei jõua mitte kuhugi. See on kindlasti üsna eluline, aga lugemiseks mitte eriti huvitav.
 
Hinnang: 5/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022

Autorite sildid: