Kasutajainfo

Lewis Padgett

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Alain Doremieux ·

La Vana

(jutt aastast 1959)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
1
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (2)

Alain Doremieux oli prantsuse ulmes ääretult oluline isik, olles aastakümneid teedrajav ning innustav toimetaja, maitsekas tõlkija ja suurepärane kirjanik. Prantsusmaast väljaspool elavatele ulmefännidele on olulisem vast ehk see viimane.

Jutt «Vana» on autori rahvusvaheliselt tuntuima tekst, mis on ilmunud vist peaaegu kümnes keeles... vähemasti olen mina teadlik tõlkest kümnesse keelde. Jutt on suisa krestomaatiline näide seksiteemast ulmes... sedavõrd geniaalne, et selle loo tõlke lükkas üks ameerika kuulus meesteajakiri raevukisaga tagasi. Alain Doremieux olevat sellest meeldivalt üllatunud olnud!

Sisu on lihtne – seksiteemaliste tabude tinglikkus. Avastatakse kosmosest planeet, kus elavad mingid mittesugulisel teel paljunevad emased olendid. Tegu on leebete ja õppimisvõimeliste olenditega ning õige pea saavad neist Maa meeste hulgas ülimenukad seksiloomad. Pilk on küll tühi (tegu on mõistuseta olenditega), aga rinnad, puusad ning vajalikud avaused on kõik samas kohas kus naistelgi. Karvkatet on ehk pisut enam ja figuur on nõtkem kui keskmisel naisel... kuid põhiline on vana`de õppimisvõime. Tasub mehel vaid mõni erootiline liigutus teha, kui vana selle meelde jätab ning seda kohe hästi sensuaalselt edasi arendama hakkab. Loo peategelane Slovic ise on selline tundlik natuur, kes ei suuda elu vajaliku küünilisuse ja ükskõiksusega võtta ning ta suhtub vana`sse kui inimesse, millest ka üks konflikt alguse saab. Konflikte on aga jutus teisigi...

Hea lugu! Soovitan!!!

Jutt ilmus esmatrükis autori enda koostatud esimeses prantsuse ulme (originaal)antoloogias ning siin ei saa küll öelda, et toimetaja oleks iseendale hinnaalandust teinud – «Vana» on kindlasti antud köite üks olulisemaid tekste! Jutust on olemas vist kaks versiooni. Levinum on see esimene ja lihtsakoelisem... hiljem on seda rohkem lahti kirjutatud ning Slovici ja vana suhtele eelneb veel Slovici suhe mingi 15. aastase tüdrukuga. Ka tuleviku Maa seksuaalkombed ja -tabud on uues versioonis rohkem lahtikirjutatud. Kõige lihtsam on erinevaid teksti versioone eristada nõnda, et uues on moto ja lõigud Slovici päevikust.

Inglise keelde on jutu algversiooni tõlkinud Damon Knight. Vene keeles on mõlemad versioonid olemas. Algversioon on tõenäoliselt kaudtõlkena saksa keelest, täisversiooni tõlkis aga teenekas prantsuse ulme vahendaja Arkadi Grigorjev ning esmakordselt ilmus see ajakirja «Studentsheski meridian» 1991. aasta septembrinumbris.

Teksti loeti vene ja inglise keeles
x
Erkki Toht
24.09.1974
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused:

Vaikuse sõdalased on küllalt meeliköitev romaan. Autor on päris palju vaeva näinud tegelaste välimuse  kirjeldamisele. Kõige rohkem on värvi saanud ootuspäraselt peategelane Tixu, kelle kohta lugeja võib isegi lapsepõlve ja hariduselu seikasid teada saada. Huvitavad on ka mõned episoodilised tegelased (nt üks šamaan ja üks poliitik), kuid kõige olulisema naistegelase kirjeldamine jääb pisut ühekülgseks.
 
Romaani sündmused kulgevad rööbiti mitmel planeedil, mistõttu suhteliselt suure loetud lehekülgede mahu juures, milleks ma kulutasin märkimisväärse hulga aega, möödub romaanis aega suhteliselt vähe, ja sellega oli algul vaja harjuda.
 
Romaani üldine õhustik on võrdlemisi sünge. Näiteks planeedi Punatäpp, kus toimub viie peatüki tegevus, ühiskond on düstoopiline. Kurjategijate ja heidikute ohtrus on omane just sellele planeedile, kuid  kõrvalekalletega tegelaste lai valik on esindatud teistelgi planeetidel.
Teksti loeti saksa keeles

Romaan algab sellise tagasihoidliku taustaga kangelase küllaltki napi kirjeldusega, mistõttu esimest paari peatükki lugedes küsisin endalt, kas loost üldse asja võib saada. Pikapeale aga olukord paranes, lugu muutus põnevamaks, kuigi peategelane jäi endiselt vähehoomatavaks. Üheksanda peatüki paiku hakkasid ilmnema mõned sarnasused van Vogti teostega, mida ma küll oodata ei osanud, kuid mis kokkuvõttes mõjusid pigem positiivselt. 
Teksti loeti inglise keeles

Greenworld — unustatud planeet“ on lugu kosmoses laevahuku üle elanud seitsmeliikmelisest seltskonnast, kes satub ühele nurgatagusele planeedile. Maa-sarnase planeedi teeb eriliseks, vähemalt autori arvates, selle koloniseerimise ajalugu. Greenworldi koloniseerimist alustati 2000. aasta paiku. Peagi pärast uusasukate planeedile toimetamist jäeti sealsed kolonistid kas tahtlikult või juhuslikult isolatsiooni ja unustati. Päeval, mil sinna saabub laevaõnnetusest pääsenud seitsmik (see on u aastal 2250), on Greenworld olnud juba üle paari sajandi Päikeseimpeeriumist ära lõigatud.

 

Tegelaste hulk, keda selles suhteliselt lühikeses tekstis lugejale tutvustatakse, on mõistlikult väike – nimeliselt mainitakse neist umbes 20-t. Üldiselt tegelastelimuse kirjeldamisele sõnu ei kulutata. Peale nime antakse teada tolle elukutse-tegevusala ja sõjaväeline auaste (kui on). Kohati on ära toodud tegelase vanus, Raamatu peategelaseks võib pidada hiirkobras Gucky’t. Umbes meetripikkune näriline on sageli pildil. Teised tegelased jäävad Gucky varju. Neist võiks mainida kapten Per Durac’i, tehnik Markus Rondinit ja professor Wladimir Bogowskit.

Lugedes jäi mulje, et sündmused toimuvad kiiresti. Nagu öeldud, tegelaste kirjeldamisega eriti vaeva pole nähtud. Sama võib õelda ümbruse kohta: loodus ja linnaruum esinevad siin pigem väljajätuna, millegina, mille lugeja oma kujutlusvõimega täitma peaks. Ja isegi sel juhul mõjus teose lõpus Gucky arvamus, nagu oleks Greenworld’s olnud midagi paradiislikku, üllatavana.

 

Teksti loeti vene keeles

Jutt vananevast seiklejast, keda kuulujuttudest ajendatud uudishimu toob kaugele planeedile. Ta on teada saanud, et Seitsme Maskiga Planeet on üsna omapärane ilmaruumi asustatud planeetide hulgas. Sellel puuduvad sõjad, vaenutegevus ja kannatused. Mingis mõttes olevat tsivilisatsioon seal jõudnud oma viimasesse arengujärku. Üldiselt aga on Seitsme Maskiga Planeedist teada vähe — maalane Stello ei ole isegi kindel, mis päritolu on sealsed asukad.
Teksti loeti vene keeles

Tegemist on justkui gootiliku õudusjutuga, millele autor on keelemänguga pisut vinti peale keeranud. Loo tegevus toimub Inglismaal ühes keskaegses lossis. Peategelaseks on keegi daam, kes on selle maja pärija.
Teksti loeti vene keeles

 Pärast karme lahinguid on sõjamees taas koduplaneedile jõudnud, olles väliselt terve, sisemiselt aga muserdunud. Peategelase mälestused sõjaväljal juhtunust on katkendlikud ja teda painavad sund-unenäod.
Teksti loeti vene keeles

Jutt on esitatud 16-aastase Monika päevikukatkendina. Peategelane räägib oma raskest ja üksildasest elust tulnukate okupatsiooni ajal.
Teksti loeti vene keeles

Matkahuvilisest riigiametnik on saanud puhkuse vihmaperioodil. Peategelane ei lase kehval aastaajal ennast heidutada ja alustab jalgsimatka oma kodumaa väheasustatud piirkonnas. Peagi jõuab väsinud rännumees  teeäärsesse kõrtsi, kus kohtab rohkem ja vähem värvikaid tegelasi.
Teksti loeti vene keeles

Selle laastu peategelaseks on robot, kes oma võimekuse tõttu on saanud tülikaks korporatsioonile, mis ta kokku pani. Korporatsiooni direktorite nõukogu arvates ohustab too robot nende positsiooni ja tekitab ühtlasi alaväärsustunde kõigis ettevõtte vähem võimekamates töötajates-ametnikes. Igatahes alustab peategelane oma töökarjääri keldrikorrusel paiknevas laadimisosakonnas.
Teksti loeti vene keeles

 Tänu Fata-Morgana 4-le olen jõudnud selliste autoriteni nagu S Weinbaum, L Brackett, L Biggle Jr, C Cartmill ja P Anthony, kui mainida  valikuliselt. Käsitlemist leiavad erinevad teemad: Üliinimese suhted tavainimesega, sümbioos, postapokalüptika, hoiatus jne.
Teksti loeti vene keeles