Kasutajainfo

Mihhail Veller

20.05.1948-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Mihhail Veller ·

Hotšu v Pariž

(jutt aastast 1990)

ajakirjapublikatsioon: «MiF: Mir i Fantastika» 1990; nr 1
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Tahan Pariisi»
antoloogia «Muumia: Vene ulme antoloogia» 2006

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
3
2
0
0
Keskmine hinne
4.125
Arvustused (8)

Aga vaat SEDA lugu...

MItte iialgi! Mitte kunagi!

ENNE 1991 aastat, kohemitte kuidagi moodi... ja hiljem ka mitte.

Arvan,et minust 10 aastat nooremad inimesed lihtsalt EI SAA sellest jutust aru.

Võib-olla niimoodi ongi parem...

Teksti loeti vene keeles

Pean eelkõneleja Tundmatu Arvustajaga täielikult nõustuma.

Tegemist on lihtsalt suurepärase looga. Nõukogude elu perverssus, täielik jaburus ja tervele mõistusele vastuvõetamatud olmeseigad, mis aga mitte nii väga kaua aega tagasi tundusid kuuendikule planeedist täiesti tavalised, on kokku võetud ilmselt ainult vene kirjanikule omase kirglikkuse, tabavuse ja täpsusega. Pisuke probleem võib peituda selles, et tänapäeval lihtsalt nooremad kui umbes 25-aastased lihtsalt ei saa aru, millest jutt. Kõik need neetud ametiühingud ja partorgid, tuusikute jagamised ja õlleputkade külastamised...Kuigi ma saan väga hästi aru, et tänapäeva vene kirjanduses on nõukogude elu kujutamine praktiliselt olemasolu põhjenduseks, ei suuda ma seda tunnet jagada. Lähim, millele pääseb on teatav solidaarsustunne sama sita sees olemise pärast. Mis aga ei vähenda jutu väärtust mitte põrmugi.

Vene ulme kogumiku "Muumia" vääriline avalugu.

Lugege!

Teksti loeti eesti keeles

Saan aru. Täiesti. Ehkki mäletan Nõukogude ajast vaid Gorbatšovi perioodi ja seegi on muutunud kaugeks ning poolirreaalseks lapsepõlvemälestuseks, justkui mingist teisest maailmast. Aga midagi ma siiski mäletan ja palju olen ka endast vanematelt kuulnud, nii et võti selle loo mõistmiseks on mul täiesti olemas.

Ma ei tea, kas ongi mõtet pikemalt kommenteerida, lugu on eesti keeles täiesti saadaval, kes tahab, võib ise lugeda. Ütleks vaid, et tegu on protestiga elude raiskamise vastu, re˛iimi(de) vastu, mis sunnivad mõttetult ja eesmärkidest jõuga lahutatult elama.

Teksti loeti eesti keeles

Loo peategelane on lihtne Nõukogude inimene, ainult tal on üks kiiks - ta on sügavalt, võib-olla isegi natuke haiglaselt, sisse võetud Pariisist ja kõigest sellega seonduvast. Ta on sunnitud ületama paljud Nõugogude elu ületamatud raskused, et oma unistus täide viia ning lõpuks see tal ka õnnestub. Nii enam vähem... Ma kujutan ette, et siis kui see tekst esimest korda ilmus, põhjustas see tugevat vastukaja. Õhus oli vabadust, Nõukogude aeg hakkas lõppema ning kõik tundsid vajadust selle koledustest maailmale teada anda. Loomulikult oli see ka nende kohustus, ainult mõnedel õnnestus see vähe paremini kui teistel. Mihhail Velleri "Tahan Pariisi" pole halb tekst. See on hästi kirjutatud ja päris põnev, kuid liiga tavaline ja skemaatiline, kavandatud edasi andma ainult ainult vajalikku. Ma kahtlustan, et kui eemaldada loost kõik Nõukogude aja elemendid ja absurd, siis jääks sellest üsna vähe järele. Ainult üks tavaline paranoiline õudusunenägu, mille sarnaseid on kirjutatud juba kümneid. Või olema tõepoolest liiga noor, et seda juttu mõista? Kolm
Teksti loeti eesti keeles

omast kohast on muidugi naljakas, kui pikk, üksikasjaline ja oma argisuses igavavõitu kirjeldus nõukogude tegelikkusest osutub ulmekirjanduseks. aga just nii see nüüd paistab. ja see, mis kunagi oli ehk terane puänt, mõjub kistud püüdlusena asja ulmeliseks pöörata. kui lugeda mingit head nõuka-aegset kirjanikku, trifonovi või makaninit näiteks, siis mõjub see ilma igasuguse ulmetagi palju õudsemalt.
Teksti loeti vene keeles

Kristjan Sander ütleb ülalpool, et pole ulme. Vaidleks vastu - kuigi lugu sisaldab suures annuses sotsrealistlikke olukirjeldusi, on lõpp siiski ulmeline.

Mõnus lugemine, mis meenutab nõukaaja totrusi.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: