Kasutajainfo

Mehis Heinsaar

1.08.1973-

  • Eesti

Teosed

· Mehis Heinsaar ·

Artur Sandmani lugu, ehk Teekond iseenda teise otsa

(romaan aastast 2005)

eesti keeles: Tallinn «Tuum» 2006

Hinne
Hindajaid
0
0
1
1
2
Keskmine hinne
1.75
Arvustused (4)

Heinsaare debüütromaani peategelaseks on Talinna trammijuht Artur Sandman, veidrale käitumisele kalduv intellektuaalitaustaga mees, kes ühel päeval trammiteel päevalilleõliloigus libastudes (pole raske ära mõistada, millisele suurteosele on Heinsaar siin vihjanud) oma kuklasse ränga muhu lööb. Ilmselt põrutab see ta ajus mõned olulised kruvid lahti-Sandmani ründavad vägagi agressiivsed ebameeldivad mõtted, mis ta elu konformistliku ja mõttetuna näitavad ning varsti soovitavad need talle: "Tõmba süda ära oma südamest ja silmad oma silmadest ning mine otsima oma elamata elu. See on sinus alles. Otsi üles see sügav ja saladusi täis meri, mis sinus kunagi laius. Ning asu teele juba täna." Sandman talitabki käsu kohaselt ja algab sürreaalne teekond läbi kõige absurdsemate fantastiliste maailmade... Romaani võikski ju pidada hullumeelse hallutsinatsioonide kirjelduseks. Stiil on enam-vähem sarnane nagu Heinsaare lühilugedes-ja siin ilmnebki vähemalt minu jaoks oluline miinus. Absurdset maailma, mis ei oma reaalsusega mingeid pidepunkte, võib nautida lühilugudes, ent romaani puhul see tüütab ja kurnab. Järjekordsete sürrealistlike stseenide ettevirutamine ei ärata lõpuks enam mingit huvi, pannes vaid laisalt "vaat mis jälle välja mõtles" stiilis mõtteid mõlgutama. Sü˛eele kaasaelamine on praktiliselt võimatu, selleks on kõik liialt jabur.
Teksti loeti eesti keeles

see on IDIOODI LALIN kahes osas (!), millel puudub ulmega igasugune seos. kui peaksin autorit reaalses maailmas kohtama, annaksin vastu pead. tüüpiline näide sellest, milleks - purkisittumise kõrval - kultuurkapital raha eraldab.
Teksti loeti eesti keeles

Esimesed 26 lehekülge on kirjeldatud, kuidas ühel trammijuhil katus ära sõidab ja edasi järgneb vaese mehe, kõhtu lahti võtvalt,perset rebestavalt vaese mehe Existerion. Lähen kohe ja muudan Existerioni hinnet, sest Heinsaare juraga võrreldes on see ikka kirjandus. Et jah -- idioodi lalin või literatuurne purkisittumine -- kumba paradigmat keegi eelistab...
Teksti loeti eesti keeles

No inimese elu ongi tihtipeale selline koht, kus uimerdatakse ringi, käiakse kuskil, tehakse midagi ja siis räägitakse sõbrale edasi. Punkt. Ja suurt miskit ei toimugi. Siin on sama lugu ja kui lihtsalt üritada lugeda ja ette kujutada, mis tegevus parasjagu ekraanil toimub, siis on tegemist päris omapärase harjutusega. Autor ajab umbes sama rida kui "Alice imedemaal", aga kui mul titena "Alice" suht kiiresti üle viskas, siis nüüd vanema ja kannatlikuna pidasin vapralt lõpuni vastu. Ehk seepärast, et tekkisid paralleelid igasuguste sürride unenägudega või kohati ekslemistega Ristikivi "Hingede öö" surnud mehe majas. Aga järgmine selline "Alice" vast tõesti enam ei tõmbaks. Muide, lõpp oli küll kurb, kui Sandmanist ontlik kodanik tehti.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020

Autorite sildid: