Kasutajainfo

Ian Watson

20.04.1943-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ian Watson ·

The Embedding

(romaan aastast 1973)

Hinne
Hindajaid
1
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)

Minule teadaolevalt autori esimene romaan. Kergelt paranoiline ja väheseid, kus poliitika lisamine loole kahjuks pole tulnud. USA ja Venemaa contra Hiina (kes tahab Aasia emigrantide õnnestamiseks oma kontrolli alla võtta Austraalia), salajased eksperimendid, paar põrunud antropoloogi kusagil Lõuna-Ameerika dzunglis, oma Jumala taassündi ootavad pärismaalased ja suur tulnukate laev orbiidil. Iidne kiusatus: kas kaubelda või võtta jõuga? Keegi ei kõhkle maha müümast mõningaid kasutuid inimesi, kuid poliitikas nägu kaotada ei taha ka keegi. Ja kusagil ühendatakse edukalt nimed Farrago ja Wells.. Võiks ütelda, et raamat tundub isegi liiga elulisena, sellise teravusega paistab silma ehk veel Ellison ja paar teist. Priima. Hinne on kindlasti rohkem kui neli, ehkki absoluutne maksimum peaks alati jääma reservi.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Vaadeldav teos on kirjaniku debüütromaan ja tõlge tunnistati sadade ulmeraamatute seas 1975. aasta parimaks prantsuskeelseks ulmeromaaniks. Aasta varem pälvis sama auhinna (Prix Apollo) Spinradi "Iron Dream".

Watsoni romaanis on ühiste tegelastega seotud kolm liini:
1)Ühes Inglismaa kinnises uurimisasutuses peetakse eriskummalistes tingimustes mitut lasterühma. Uuritakse tegelikkuse ja keele vahekorda.
2)Brasiilias on xemahoa hõim, kes kasutab kahta keelt. Xemahoa B on omapärane ning seda mõistab täielikult vaid hõimunõid ja sedagi vaid uimasti (seen!) mõjul.
3)Maale tulevad tuhande valgusaasta tagant tulnukad, kes kauplevad keeltega. Terve rass lingviste!

Lugesin romaani ca viis aastat tagasi läbi ja pidasin nii heaks, et ostsin kohe ka endale. Tähtis ta ju on: üks kolmest suurest lingvistika-alasest ulmekast (teised on Vance "Languages of Pao" ja Delany "Babel 17"). Nüüd, enne arvustamist, tahtsin teha kiire korduslugemise. Ei läinud läbi! Millegipärast oli huvi kadunud, tegelased jätsid ükskõikseks. Ilmselt on aastad maitset muutnud ja teaduslikkus ei ole ulmekirjanduses mulle enam esmatarbekaup. Seepärast see hinne 4.
Teksti loeti soome keeles

The Embedding on psühho-lingvistikal põhinev ulmelugu. Peategelaseks on lingvist Chris Sole, kes töötab Inglismaal salajase projektiga, mille käigus kasvatatakse kolme gruppi lapsi erinevates kunstlikes keelekeskkondades, et näha lingvistika mõju aju arengule. Sole erialaks on kõrvallausete põimlause keskel üksteise sisse asetamine - trikk, mis on grammatiliselt lihtne aga tavalise keelega üles kasvanud inimmõistusele väga kiiresti arusaamatuks muutuv.
 
Kuid siis saabub tema laborisse salapärane ameeriklane, kes nõuab, et Sole liituks tema ülisalajase projektiga, mis just sellist lingvistikat nõuab. Nagu Sole natukese aja pärast teada saab, on Maale lähenemas tulnukate laev (selle info on ameeriklased ja venelased ühisel kokkuleppel muu maailma eest ära peitnud). Samal ajal on Sole kunagine kolleeg Pierre Darriand tööl Amasoonase džunglis senitundmata hõimu juures, kelle uskumatult veidrat kahetasandilise keelega kultuuri on jõele rajatav tamm üle ujutamas...
 
Tegemist on üsna huvitava teosega. Keele ja lingvistika teemade kasutamine ulmekirjanduses ei ole just haruldane (Samuel R. Delany "Babel-17" tuleb kohe meelde) ja Sapir–Whorfi hüpoteesi on erinevad teosed isegi liialt ekspluateerinud. Aga üldiselt on see alati pigem meeldiv ja põnev valdkond. Noam Chomsky universaalse grammatika teooriat ma polegi varem ulmes kohanud - ja kui lisandus veel Prantsuse proto-sürrealist Raymond Roussel, siis jõudsid mu ootused ikka väga kõrgele.
 
Seda kõike arvestades tekitas väikese dissonantsi asjaolu, et kogu lugu on kirjutatud pigem varase tehnopõneviku stiilis (Michael Crichtoni "Andromeda" oli tolleks ajaks juba ilmunud ja võis seda mõjutanud olla). Näiteks kõik need ameeriklaste ja venelaste varjatud kokkulepped ja salakavalus, mis lõpuks ühe ootamatult küünilise lahenduseni viib. Või kogu see lugu Ameerika tammi-inseneriga Amasoonases, Vietnami sõja mälestused, kommunistlikud partisanid ja neid jahtivad valitsuse eriüksused...
 
Kõige suurem probleem on aga see, et märkimisväärne osa neist lugudest ei jõua mitte kuskile ega mõjuta põhilugu mingil arvestataval määral. Kõik need erinevad ideed, mõtted ja võimalused lihtsalt... kustuvad kerge visinaga. See võib olla muidugi autori taotlus lugeja ootustel pidevalt vaipa alt tõmmata (kuna põhiloo lahendus tuli ka väga ootamatu), aga kui mitte ükski lugu ei lahene nii, nagu arvata võiks, hakkab kogu see trikitamine lõpuks ainult närvidele käima.
 
Ehk mõjub see natuke liiga kriitiliselt, kuna väga suur osa raamatust oli ikkagi tõesti hea - kaasa arvatud põhilugu tulnukatest ja selle puhul ka lõpplahendus ise. Kuid ei saa mitte olla natuke pettunud, kui mitme huvitava teema puhul antakse võimalus mõelda, kuidas nad suurema pildiga seotud on - ja lõpuks on vastus lihtsalt "ei olegi". Autor on siin hakkama saanud tähelepanuväärse teosega, aga samas paistab ka välja, et see oli tema esikromaan.
 
Hinnang: 7/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022
jaanuar 2022

Autorite sildid: