Kasutajainfo

Juli Burkin

29.03.1960-

Teosed

· Juli Burkin ·

Koroleva poltergeista

(lühiromaan aastast 1992)

ajakirjapublikatsioon: «MiF: Molodjož i Fantastika» 1992; nr. ?
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)

Kunagi ammu, 1991. aastal, käisin ma Volgaconil. Seal tutvusin ma paljude vene ulmekirjanikega ning pisut enne ärasõitu sain ma tuttavaks Juli Burkiniga. Pärast seda, kui tulid jutuks mu mõningased tolleaegsed plaanid ulme kirjastamisest Eestis, pärast seda pakkus ta kohe lahkelt oma lühiromaani «Poltergeisti kuninganna». Meeldiva inimesena ei seadnud ta mulle mingeid tingimusi, tal oli lihtsalt üks väljatrükk üle ning ta leidis, et võib selle samahästi ka mulle anda, kui koju tagasi vedada. Et ma just paar päeva tagasi olin Marianna Alfjorova suust kuulnud üsna kiitvat hinnangut selle teksti kohta, siis olin ma üsna rõõmus!

Tekstist endast:
Lühiromaani peategelane on tütarlaps Masha, kellel avalduvad paranormaalsed võimed – kui tütarlaps pikalt kellelegi otsa vaatab ning sisendab, et ta on nähtamatu, siis selle isiku jaoks muutubki tüdruk «nähtamatuks». Lühiromaan saab alguse vene provintsilinnas, kus tüdruk oma emaga elab... vanemad on lahutanud ning isa elab Piiteris. Mingil hetkel tuleb tütarlapse ellu ka võõrasisa, kes muidu on korralik inimene, aga talle näivad meeldivat teismelised tüdrukud... kasutütar vähemalt. Ühel reedeõhtul (mil ema on haiglas aborti tegemas) otsustab võõrasisa oma kasutütre tõsiselt «ette võtta»... Selge on see, et pärast seda võõrasisa oma kasutütart enam «ei näe» ning... Ning peresuhete normaliseerumise nimel saadetakse tütarlaps haridusteed jätkama Piiterisse ja elama oma isa juurde. Sellise omapärase paranormaalse talendiga tütarlaps leiab suures ja jõukas ning samas ka kriminogeenses linnas piisavalt tulusaid ja ka ohtlike seiklusi. Ning Piiteris toimubki enamus selle kriminaalse paraulmeka tegevusesest.

Selle Piiteri teemaga on seotud ka üks üsna lõbus moment. Lühiromaani moto teatab, et autor on Piiteris viibinud vaid ühe korra ning sedagi läbisõidul ja seetõttu ei vastuta võimalike geograafiliste ebatäpsuste eest! Kui Piiteri kirjanikud seda teksti Volgaconil lugesid siis naersid nad ikka mürinal teatavate «geograafiliste ebatäpsuste» üle.

Lühiromaan on hea, aga mitte päris minu maitse – sellest neli. Olen lugenud mitu korda, aga kõikematvat vaimustust pole kogenud, selleks on mul ilmselt vale rahvus ja vale sugu!

Lühiromaan on ka wõrgus olemas.

Teksti loeti vene keeles

Autori esimese jutu kohta igati hea ja loetav. Idee nähtamatust ehk tänapäeval lasteraamatusse paremini sobiv kuid kokku oli sellest kirjutatud ysna meeldiv tekst.
Teksti loeti vene keeles

Lugu provintslinna tüdrukust Mashast, kes suudab end nähtamatuks muuta. Kuna elu vajab elamist, siis otsustab ta selle võimega raha teenida ja seda üsna kriminaalsel moel, ehkki mitte kuritahtlikusest, vaid pigem heategevuslikel otstarvetel. Üldiselt meenutabki lugu rohkem "krutoi detektivi" kui ulmet ja tuleb tunnistada, et "boeviku" kirjeldamine ei tule Burkinil sugugi halvemini välja kui näiteks Golovtashovil... Vaata et pareminigi. Vormilt on tegu tüüpsüzheega - "naiivne provintsitüdruk metropolis" ja ehkki lugu ise on üsna põnev ja pingeline, on ta ikka üsnagi standartne. Ehk siis ütleme - korralik telefilmi stsenaarium. Paraku lobiseb autor siin minu arust üle; kõõlub nagu kahe tunnetusmeetodi vahel. Tahaks teha põnevalt, aga ikka tõsisematest asjadest ka; raevutsev ja valust pakatav vene hing tahab kirjeldamist. Ülelobisemise eest "neli" aga ilmselt plussiga.
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019

Autorite sildid: