Kasutajainfo

Aleksandr Gromov

17.08.1959-

Teosed

· Aleksandr Gromov ·

Korabelnõi sekretar

(lühiromaan aastast 2003)

ajakirjapublikatsioon: «Jesli» 2003; nr 4
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)

Ses loos, kus oma poja aadliseisuse päästmiseks (no on ses ühiskonnas selline süsteemi, kus aadliseisus vaid teatud arvuks põlvkondadeks antakse, selline kõrgseisulik entroopia, mis peaks justkui inimesi ühiskonnas edasi pürgima sundima) ning armastatud naisega abiellumiseks tuleb peategelasel kangelastegu sooritada, sest teisiti ei saa, sest see on ainus võimalus plaan ellu viia, esineb Gromov taas oma parimal kujul ja rokib täiega. Ei hakka sisu ümber jutustama ega kiitmise peale baite raiskama - kui kätte satub, lugege lihtsalt läbi. Väärt kraam!
Teksti loeti vene keeles

Mis nende Higistava Kontinendi pärismaalaste elu-olu puudutas, siis oli tegemist igati Gromovliku karmi looga. "Päris" tegevusliin jäi algust ja lõppu yhendavaks, ysna tavaliseks tekstiks. Yhe märkimisväärse nyansiga!

Alatasa räägitakse ymberringi "sotsiaalsest fantastikast". Niipalju kui mina aru olen saanud siis läheb sinna alla enam vähem kõik kirjandus kus kohalikku yhiskonnakorda on läbi mõeldud rohkem kui tähistades neid tavapäraste "Galaktika Impeeriumide" ja "Tähtkujude Föderatsioonidena". Enamasti käib asi nii et võetakse mingi tehnilis-fantastiline vidin (nanotech, teleportatsioon vms.) ja siis mängitakse yhiskonnaga, et kuidas muutub. Või siis vastupidi, tehakse nii nagu Banks kes ehitas omale fantastika vahenditega sellise maailma kus sotsialism toimib.

Kummaliselt harva kohtab "konstruktiivset sotsiaalset fantastikat". Sellist kus autor on kätte võtnud ja yritanud konstrueerida huvitavaid alternatiive kapitalistlikule demokraatiale. Tõesti kummaline, arvestades seda kui suur osa inimesi ymberringi siiralt veendunud on et "kapitalistlik demokraatia imeb". Käesolev jutt sellesuunalise konstruktiivse katse teeb. Tõsi kyll, mitte eriti veenva, Heinleini "Starship Troopersiteni" on pikk maa.

Asi näeb välja nii et yhiskonna eliidi moodustab tituleeritud aristokraatide klass. Erinevalt klassikalisest aristokraatiast ei ole tiitel lõppmatuseni päritav. Vastavalt sellele millise "järgu" aristokraat oled, saad seda pärandada kas 1, 2, 3 või neli põlve "allapoole". Tiitleid jagatakse teenete eest yhiskonna ees.

Eesmärk niisiis yhest kyljest vältida plutokraatliku systeemi probleemi kus seisuse määrab kapital, st. yhiskonna eliit moodustub omakasupyydlikest. Teisest kyljest tekitada yhiskonnas tugev "vertikaalne liikuvus", st. kõik võimekad ja aktiivsed tegelased poevad nahast välja, sooritades yhiskondlikult kasulikke tegusid et omale ja paarile järgnevale põlvkonnale head elu garanteerida. Kui su lapselapsed hea elu käes jobudeks on mandunud ja keegi vahepeal aadliseisuse uuendamist ära pole teenininud siis - tough luck.

Mõttelise eksperimendina potentsiaalselt tore systeem, ainult et selles jutus jääb asi liiga skemaatiliseks. Milline on tiitlite jagamise mehhanism? Milliseid konkreetseid privileege omavad aristokraadid, no näiteks niisama pururikastega võrreldes? Autor räägib midagi vene tsaariaegsest "ametijärkude tabelist".. mis ei tundunud väga veenev. Liiga vähe informatsiooni selleks et järeldada kui edukalt säärane systeem hiiri võiks pyyda. Liiga palju auke ja ebajärjekindlust: kõigepealt leiutab Gromov vinge systeemi selleks et vältida aristokraatia degenereerumist - ainult selleks et paar peatykki hiljem terve kosmoselaevatäie degenerantidega demonstreerida et selline systeem ei toimi. Jättes sealjuures põhjendamata miks ei toimi.

Kui nyyd kõik see pikk mula kuidagi kokku võtta, siis jutt kui niisugune saaks mult kylma kõhuga nelja. Samas, selle eest et autor suutis alatul kombel mu endaga vaidlema meelitada tahaks asjale kangesti viit panna. See et ma enda arvates selles vaidluses autorile peale jään tõmbab hinde jälle nelja poole.. Ytleme siis neli pluss.

Jutt on väljas autori kodulehel.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: