Kasutajainfo

Aleksandr Gromov

17.08.1959-

Teosed

· Aleksandr Gromov ·

Krõlja tšerepahhi

(romaan aastast 2001)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.75
Arvustused (4)

Järjekordselt oskas Gromov üllatada, seekord romaani ülesehitusega. Teose esimene pool on humoorikas pseudodetektiiv ning lugemisel tekkis korduvalt küsimus - kus on siin ulme ja Grmovi lemmikvärv? Ulmelisus aga hiilib sisse aegamööda ja kiirustamata, ning koos ulmelisusega tuleb ka musta värvi. Sedapuhku veidi varjatud kujul, kuid ega see värvi muuda. Ei tea, kuidas teiste lugejatega, kuid minul oli romaani lõpus küllaltki abitu ja nõutu tunne.

Loo toimumisaeg on enam-vähem tänapäev. Detektiivlugude autor Vitali Muhhin sõidab sõbra soovitusel 24ks päevaks sanatooriumi "Ostrovok", eesmärgiks kirjutada rahus järjekordne tellitud lugu, seekord ulmeline kriminaallugu. Sanatoorium "Ostrovok" on loodud oblastikomitee endisest puhkebaasist. Sanatooriumis leiab Muhhin eest kirju seltskonna, nagu kaks ernevas vanuses ehtsat pedagoogi, ühe ortopeedi, mingi kahtlase uusrikka koos kahe ihukaitsjaga, keskkooli poisi, naistudengi koos emaga, mingi vanaema koos lapselapsega. Peagi läheb lugu kriminaalseks, kuid sellega seltskonna katsumused kaugeltki ei lõpe.

Mis siin siis ulmelist on? Ei taha seda siin avada ja inimeste lugemisrõõmu rikkuda, kuid ulmelisust siin jätkub. Neile, kes tunnevad Gromovi loomingut: jätkub ka musta värvi. Lihtsalt need tulevad esile alles romaani teisel poolel. Ja Gromovi mõõdupuud on teada - kaalul on ei vähem ega rohkem kui inimkonna saatus. Ning kõike seda saadavad autori väga hea huumor ja keelekasutus.

Kokkuvõttes meeldis mulle kõik: ülesehitus, huumor, keelekasutus, probleem ise ja silme ette kerkivad perspektiivid. Järjekordne viis Gromovile.

Teksti loeti vene keeles

Romaani esimene kolmandik võttis mind ka kukalt sygama.. Eriti need intrigeerivad käpajäljed, mis justkui iseeneslikult igale poole tekkisid, ajasid segadusse. Siis aga meenutasin, kes on autor.. ja rahunesin - järjekordne maailmalõpp tuleb, kus ta pääseb ;)

Tagantjärele mõeldes ei ole ma väga kindel, kas Gromov selle maailmalõpu saabumise meetodiga sedapuhku natuke yle ei pingutanud. Yhest kyljest loomulik - juhul kui inimese ymber toimub midagi, millele ratsionaalse mõtlemise hammas olemasoleva teadmistepagasiga peale ei hakka, samas _kuidagiviisi_ on vaja ometigi toimuvast mõelda, siis on sealt otsetee parasjagu käibel olevat sorti mystifitseerimisteni.

Teisest kyljest jätab see lugejale liiga palju ruumi arvamaks, et taoline käibemystika oligi romaani põhiliseks sisuks. Lugeda seda mida väljaandjad raamatu tagakaanele olid kirjutanud, siis tundub et inimene kes sinna selle teksti kirjutas asja niiviisi mõistiski. Mis see nyyd siis oli? Autoripoolne eneseirooniline täiendav müügiargument? See selleks...

Lõpust.. well, lõpupuänt oli muidugi nagu rusikas silmaauku. Meek shall inherit the Earth? Tõesti? Mis juhtus tolle mehega, kes elas teeäärses majas? Ei, järeltulevate põlvede poolt pystutatud kivikujud Uus-Lihavõtte saare rannas meenutavad kangesti hoopis kedagi teist..

Teksti loeti vene keeles

Sisust on siin juba pikalt kirjutatud... Ühinen kiidusõnadega. Väga viis, kuigi raamatu esimene kolmandik muutis nõutuks :) Ehk lisaksin vaid, et minu jaoks olid selle raamatu läbilugemisel tekkinud mõtted sarnased sama kirjaniku romaani "Vlastelin pustotõ" puhul tekkinutega. Ja mis sellesse müstifitseerimisse puutub, siis raamatus figureerinud geoloogiaspetsialist ju märkis, et ühtegi mittefantastilist seletust nähtusele ei ole (ei oska temaga ka vaielda), mistõttu "Maa pärisomanikud" pole teistest seletustest paremad ega halvemad. Tagalehekülg oli aga ses mõttes muidugi õnnetu küll, ent ilmselt polnud autoril sellega mingit pistmist.
Teksti loeti vene keeles

Kui eelpoolkirjutanud kurtsid, et esimene kolmandik oli kuidagi nõutuks tegev, siis mina otsisin raamatu teise kolmandiku lõpuni asja “point”-i. Sellest tulenevalt ka hinne.

Lõpp oli mõjus ja tekitas korraliku koguse musta masendust, kui ma mõtlema jäin ... kas tõesti võib nii minna!? No loodan siiski, et midagi sellist niipea ei hakka juhtuma.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: