Kasutajainfo

Aleksandr Gromov

17.08.1959–

Teosed

· Aleksandr Gromov ·

Šag vlevo, šag vpravo

(romaan aastast 1999)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
5
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (5)

On vähe romaane, mis juba esimestes lõikudes põnevust tekitavad ja seda mitte mingi võitlustseeni ega muu aktsioonikirjeldusega vaid tõsimeelse filosoofilise aruteluga inimkonna saatuse üle.

Peale valussünge `Mjagkaja possadka` lõpetamist asusin vaimustunult kohe Gromovilt veel midagi otsima - nii hea tundus. "Shag ..." sai järgmisena ette võetud tõenäoliselt ka seetõttu, et prelüüdis/preambulas on öeldud, et see lugu nii koleda maandumisega ei lõppe.

"Nam prosto povezlo, ja tak stshitaju. Nam tshasto vezlo na protjazheni nashej istori. Mõ privõkli k vezeniju." Kuid paar lõiku edasi juba hoiatavalt isegi fatalistlikult: "... odnazhdõ nam otshen krupno ne povezjet."

Lugu ise algab proloogis sellega kuidas harrastusastronoom Ivanov 2010 a. märtsiööl jälgib mingi tähe varjutust Jupiteti kaaslase poolt. Unistab pälvida kunagi mõne komeedi esmaavasamise au ja jäädvustada oma nimi taevalaotusesse. Ja ennäe! Seal ta ongi! Mingi objekt, mis puudub kõigist teadaolevatest kataloogidest ja nimekirjadest varjutab tähe veidi enne jälgitavat ja prognoositud varjutust.

Mõned kuud peale seda avastust hakkab Maal toimuma imelikke asju...

Ahjaa. Ainuke tähelepanuvääriv olustikuline erinevus praeguse Venemaaga on see, et IBM-i on leiutanud, tootmisse juurutanud ja ligi pool inimkonna hallollusest varustanud elektrooniliste kiipidega (k.a. Venemaal).

Romaani minategelaseks on ametialaselt silmapaistmatu kagebee kapten Aleksei Rõlski, kes tegeleb tööstusspioonide püüdmisega (mitte eriti edukalt), kellel on kodus rahulolematu/rahuldamata naine ja ravimatult nõrgamõistuslik tütar.
Brrr! Sel kohal tundsin, et Gromov ei ole sugugi oma värvikomplektist musta välja unustanud. Ja hilisemast selgus, et mul oli õigus...

Rõlski ülemus on saanud uue uurimisteema - anomaalsed nähtused ja nende enneolematu sagenemine viimasel ajal. Ülemusel tuleb taastada kusagil 90. aastatel KGB-st laialisaadetud anomaaliate uurimise osakonna tegevus.

Anomaaliad on aga üsna kummalised (njah, aga anomaalia ongi ju kummaline?), küll on mingi maja pooleks lõigatud aga lõikeriista, -kiire või muu inimese kujutlusvõimesse mahtuva jälgi ei õnnestu tuvastada, küll teleporteeritakse täiesti süütu inimene saunalavalt otse linnaväljakule või siis auto koos juhiga Peterburist India oolkeani. Nalja saab palju. Gromov oskab kõike seda ka väga muhedalt kirjeldada. A.Rõlski võetakse gruppi eelkõige seetõttu, et omab pea unikaalset immuniteeti müstilise jõu suhtes, mis ülejäänud inimesi anomaaliakoldest eemale tõrjub.

Rohkem sisust ei lobise, muidu võtan järgmistel lugejatel põnevuse ära.

Gromov on naljamees :-) Tegelikult ka. Ja naljad on tal väga laia diapasooniga, alates lõbusast tögamisest kuni sarkastilise künismini.

Gromov ei seleta lugejale triviaalsusi, vaid laseb palju endal ära arvata, tunnetada.

Põhiline sarnasus "possadkaga" on aga peategelase asetamine kohutavate valikute ette, milles ei olegi nagu võimalik valida. Siit ka see ülalmainit must värv

Miinuseks võib lugeda seda, et, kohati tundus lugu natuke venitatud olevat. Pikad targutused ja mõningad IMHO põhjendamatult pikad looduskirjeldused sundisid silmadega mõttest ette ruttama, et "kas lõpuks miskit toimuma ka hakkab?" Selle mõningase venitamise tasub aga lõpp kuhjaga. Sündmuste, ootamatuste tulevärk võtab silmade eest kirjuks.

VÄGA HEA. SOOVITAN.
Teksti loeti vene keeles

Eelnenud põhjalikus arvustuses on sisuliselt kõik ära öeldud, ka minu meelest kõige olulisem moment - valikud, kus polegi õieti midagi valida. Võib olla just sellpärast jäi mulle sellest raamaatust võimsamgi mulje kui "Posadka"st.

TÕESTI VÄGA HEA LUGU.

Teksti loeti vene keeles

Algab nagu Hoyle’I “Must Pilv”. Amatöör-astronoom avastab Jupiteri kandist tundmatu lendava objekti. Objekt käitub kummaliselt ja yle terve planeedi hakkavad aset leidma kõikvõimalikud paranormaalsed sigadused. Asja asuvad uurima kompetentsed organid, a’la Strugatskite KONKOM-2.

Seda anomaaliate värki oleks pidanud ehk kuidagi kavalamalt lahti seletama. Loogilist põhjendust peale selle, et “issanda teed on imelikud” tekstis ju ei antudki. Yldse, kohti kus toimuvale seletus puudu jäi oli siin ysna mitmeid.

Plussidest. Yldiselt, Igati traditsiooniline, hea Gromov koos kõige sinna juurde kuuluvaga. Peale yldomaste vooruste kiidaks sedakorda eriti õnnestunud traagilise tegelaskuju eest. Rõlski, krutoi geroi, riikliku julgeoleku major, armastab kiiret sõitu ja pystolist kõmmutada.. kellel on kodus downi syndroomiga tytar.. Inimene kes teeb oma tööd, lööb kulpi, unistab järgmisest auastmest.. Inimene kellest sõltub palju kuid kellest ei olene mitte kui midagi.

PS! Terve romaan on väljas ka autori kodulehekyljel.

Teksti loeti vene keeles

Alles viienda loetud Gromovi romaani lõpuks jõudis mulle kohale, miks mulle antud autori teosed nii hästi meeldivad. Teosed on küll karmid, tõsised ja osaliselt masendavad aga samas on neid üllatavalt keeruline käest panna.

Gromovil puudub kangelane kui selline. Tal on lihtsalt muust massist erinev peategelane, kes ei saa (teatud objektiivsetel või subjektiivsetel põhjustel) muu massiga samastuda. Ja siis satub see tegelane mingite sündmuste keerisesse, mille lõpuks selgub, et mis pidi ta ka ei üritaks seda probleemi lahendada on tegelikult tal valida ainult halbade ja väga halbade lahenduste vahel. Lõpuks aga selgub, et tegelikult on isegi põhilise osa sellest otsusest on juba keegi teine tema jaoks ära teinud ja tema saab parimal juhul seda asja ainult natuke oma arvamuse kohaselt muuta.

Antud teose puhul lisaks maksimum hindele lisaks pisikese miinuse, kuna probleemi lahendamise tee sai selgeks umbes poolsada lehekülge enne seda, kui autor selle välja ütles.

Teksti loeti vene keeles

Ausalt, minul kui helge homse kindlustajal lõi põhja alt.Mul ei ole Downi tõbe põdevat tütart, ma ei ole kapitan, ma elan siin, mitte mujal ja kindlasti mitte mingi hüpoteetilise monstrumi sees: Minust justkui hargnevad mingid niidid, aga kuna ma olen nii loll, siis ma isegi ei oleta millised niididGromov on tappev elukas.Vabandage väljendust
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: