Kasutajainfo

Arthur Conan Doyle

22.05.1859-7.07.1930

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Arthur Conan Doyle ·

Kadunud maailm. Maracoti sügavik

(kogumik aastast 1958)

eesti keeles: Tallinn, ERK, 1958 (Seiklusjutte maalt ja merelt)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
6
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (9)

Kuna saurused olid väärt viite, süvik aga kolme, siis keskmiseks kujuneski kolm. Doyle ei ole sugugi halb uolmekirjanik, ehkki tal tulid kõige paremini välja ikka Holmse`i palad.
Teksti loeti eesti keeles

Seiklusjuttude sarja ulmevalikust üks paremaid. Kes veel lugenud ei ole, otsige raamat välja ning hakake pihta!
Teksti loeti eesti keeles

Igal raamatul on tegelikult lugeja jaoks oma aeg ja koht...

Ma ei tea, kas ma näiteks 18. aastaselt oleksin sellest raamatust nõnda vaimustunud, eriti veel siis kui see oleks olnud esimene lugemine. Mina lugesin seda raamatut paraja teismelise jõmmina ning siis oli TASE! Tükk aega oli see minu jaoks autori tippraamat... hiljem tuli sinna kõrvale Sherlock Holmesi romaanide kogu... märksa hiljem sain aimu ka Arthur Conan Doyle`i ajaloolistest seiklusromaanidest... ning mingid närused kümme aastat tean ma alles seda, et Arthur Conan Doyle on ka suurepärane õuduskirjanik!

Siinarvustatav eestikeelne köide võtab oma kaante vahele kokku autori kaks kaalukamat pikka ulmeteksti. Sealjuures on «Kadunud maailm» tegelikult ju terve ulme alaliigi nurgakivi... loomulikult ei leiutanud Arthur Conan Doyle seda ulme alaliiki, kuid igasugune väljasurnud (suurte) elajate ja metsikute paikade ulme võlgneb suure osa oma köitvusest küll Arthur Conan Doyle`ile. Vaadates vaid seda, kui arvukalt on sama skeemi (ja isegi sedasama süzheed) tagantjärele pruugitud... pooltele raamatutele tuleks Doyle`i nimi kindlasti kaanele kaasautoriks panna!

«Maracoti sügavik» pole ehk sedavõrd klassikaline tekst, kuid omajagu teedrajavat tähtsust omab ka see ning kindlasti on antud romaan mäekõrguselt üle kõigist teistest Arthur Conan Doyle ulmeromaanidest, «Kadunud maailm» loomulikult välja arvatud.

Et autoril sünnist möödub täna 141 aastat, siis täidab see arvustus ka sellise omapärase õnnitluse osa.

Teksti loeti eesti keeles

Minu neli tuli sama loogika järgi: sauruste eest viis, sügaviku eest kolm, keskmine seega neli. Mitte et mulle Doyle ei meeldiks, loomulikult meeldib, ta on väga hea ja seda nii erinevate lugudega, aga "Maracoti sügavik" oli lihtsalt veidi liiga imeline.
Teksti loeti eesti keeles

Vanahärra synnipäeva puhul peab tegema temale ka väikese kingitus. Vaevalt kyll ta muld sellestsinatsest "väga hea"`st kergemaks läheb, kuid hea ja vajalik lugemine on see kogumik kindlasti.

Tegu on juhtumiga, kus yldine hinne on tuntavalt k6rgem kui m6lema jutu hinded ja seda p6hjusel, et teatavasti "need kes ei mäleta ajalugu elavad tulevikuta". See t6de kehtib kindlasti kirjanduse ja ERITI ulmekirjanduse juures. Jah, ideed tunduvad takkatraavi vaadates lapsikud. Jah, nii m6negi lahenduse ja väite puhul tahaks appi karjuda isegi mitte väga kindel olles, millise j6u poole pöörduma peaks. Aga... Kas me saame väita, et tänane ulmekirjandus oleks selline kui poleks olnud neid vanu tegijaid? Mida ma tahan öelda on, et hoolimata teatud isendite seniilsusest tuleks hallpäid austada ja kulupäid kummardada.

Teksti loeti eesti keeles

Nojah, see "Seiklusjuttude" sarja raamat saab "viie" juba üksnes nostalgilistel kaalutlustel. Ja illustratsioonide pärast. Kui olin kümnene, ei õnnestunud mul leida piisavalt paksu tekki kaitsmaks end selle pildi eest, millel lihasööja dinosaurus Malone'i taga ajab.
Kuid kasutan võimalust inimkonna hoiatamiseks: ärge jumalapärast lugege "Maracoti sügavikku" originaalis. Või vähemalt jätke see pooleli samas kohas, kus eestikeelne tõlge lõpeb. Sest edasi tuleb hullu koera unenägu.  
Teksti loeti mitmes erinevas keeles
x
Olev Toom
14.06.1955
Kasutaja rollid edit_authors
Viimased 25 arvustused:

Nüüd, kus olen Baasi sisse kõik "Praktitšnoje izobretenie" lugude arvustused ära valanud, on kord kogumiku enda käes.
Üldiselt läksid need väikesed vene fantastikakogumikud aasta-aastalt ikka veidi kehvemaks (eks esimestesse oli koor ka riisutud), kuid lugeda ikka kannatas. Eriti seitsmekümnendate keskel ("Lilli" polnud siis veel trükitud, näiteks).
Keskmiselt said jutud minult hindeks 3,13. Las' ta nii siis jäädagi. Kolm ja pool tegelikult, aga "nelja" ka ei taha anda.
 
 
Teksti loeti vene keeles

On kaks sõpra, üks poissmees, teine abielus. Nagu ikka, unistavad kergest rahateenimisvõimalusest. Selle teise tüübi naine räägib ühel päeval et tema isa olla kõik oma leiutised-avastused ühte raamatusse üles kirjutanud. (Ainus teadaolev leiutis on nn. kunstlik vikerkaar, mida on reklaamiagentuuridele olnud kerge maha müüa).
Otsitakse raamat välja ja sõbrad hakkavad seda uurima. Tekst on peaaegu mitteloetav (paljudes keeltes vaheldumisi ka veel), aga lõpuks nad leiavad mingi vahendi retsepti. Vahendi nime nad tõlgivad kui "universaalne parandaja", pealekauba on seal jutt mingist 25 aastast. Ju vanamees kulutas nii palju selle valemi saamise peale...
Tehakse sodi valmis ja hakatakse katsetama... aga edasi lugege ise.  
Teksti loeti vene keeles

Lugedes oleksin tahtnud härjavõitluse üksikasju pisut paremini tunda, aga, noh, vähemalt teadsin, mis on viimane vaatus.
Kui toreadooride nimed (ja ka korriida kirjeldus) viisid mõttele, et tegu on naljalooga, siis lõpp osutus veidi teistsuguseks.
Teksti loeti vene keeles

No ei ole minu jutt. Ilmselt kõigi nende pärast, kes räägivad, kuidas nad taimedega suhtlevad ja kuidas lilled longu vajuvad, kui nende peale käratada ja...
Teksti loeti vene keeles

Natuke Simakit meenutav jutustamisviis (ei tule asjale kahjuks). Minategelane on kasvatanud üles kaks suurepärase tehnilise haridusega poega, kes vabal ajal oma oskusi mustkunsti huvides rakendavad. Sealt tuleb papal idee...
 
Teksti loeti vene keeles

Väga hea põhjendus sellele, et kui surematus oleks tehniliselt isegi võimalik, poleks meil sellest ****agi kasu.
Pall läheb maha pisut loenguliku esituse eest.
 
Teksti loeti vene keeles

Noh, esmailmumise koht on küll jummmala õige saanud. Kuskil ameerikamaa kolkas tahavad farmerid saaki koristama hakata, aga ei saa...
Kohati naljakas, kohati õige veidi tüütu lugu, mis minu sees kergitas üles Simaki "All Flesh Is Grass" ... ja paaris kohas Ijon Tichy reiside piraatkartulid. Viimase eest pool palli juurde, muidu olnuks 3 1/2.
 
Teksti loeti vene keeles

Krt, 14 aastat enne mind on mul sõnad suust võetud. Aga, noh, lohutan end sellega, et Vonneguti jutt sobib Strugatskite AAA kondikavaks...
Teksti loeti vene keeles

Asimovi loo "The Dead Past" nigel ümberjutustus. Pealegi jääb lõpust mulje, nagu olekski oht inimkonna kohalt kadunud.
Teksti loeti vene keeles

Eks see jutt natuke A- või H-pommi varjus kirjutatud ole, kuid sellest hoolimata on jube, kui iga frukt saab vaadata, mida sa tegid möödunud aastal... või sekundi eest...
Ja leiutise saladuses hoidmine ei õnnestu mitte kunagi mitte kuidagi. Ikka leidub järjekordne geenius.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Sihuke leiutise-fantastika... millegipärast meenus mulle Bogomil Rajnov samast riigist, kuigi temal fantastikaga kül pistmist polnud, ega Rodevil rinnakate spioonitaridega...
 
Teksti loeti vene keeles

Tsivilisatsioonide kontakti lugu, välja peetud asimovlikus mõttes: ükski arenenud tsivilisatsioon ei saa olla vaenulik.
Teksti loeti vene keeles

Taas lugu meeste ja naiste vahelistest suhtest. Ja sellest, et õnn ei peitu rahas...
Originaali pealkiri on parem kui jutt ise.
 
Teksti loeti vene keeles

Nunnu jutt. Mõned ilmselt ütlevad -- sentimentaalne. Kuid parajalt lühike, et mitte tüütama hakata.
... Tegelased on ilmselt pikemat aega abielus olnud.
Teksti loeti vene keeles