Kasutajainfo

Aleksandr Beljajev

16.03.1884-6.01.1942

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Aleksandr Beljajev ·

Posledni tšelovek iz Atlantidõ

(lühiromaan aastast 1926)

ajakirjapublikatsioon: «Vsemirnõi sledopõt» 1926; nr 5 – nr 8
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
2
1
0
Keskmine hinne
2.667
Arvustused (3)

Omamoodi kummastav, et pärast eestikeelse tõlke läbilugemist olen ma selle lühiromaani esmaarvustaja Baasis, sest kindlasti on paljud vanema põlvkonna ulmefännid "Viimast inimest Atlantisest" vene keeles lugenud.

Lühiromaan algab paljutõotavalt-igavlev Ameerika miljonär hakkab Atlandi ookeanist kadunud Atlantise jälgi otsima, kaasates selleks terve allveelaevastiku. Lõpuks leitaksegi Lääne-Aafrika ranniku lähedalt ookeanipõhjast Atlantise säilmed. Edasi algab juba ühe teadlase fiktiivne ümberjutustus merepõhjast leitud pronksraamatu põhjal, milles räägitakse pronksiaegsest Atlantise tsivilisatsioonist ja supervõimust. Suhteliselt lühikesse teksti mahuvad nii eksootilised kirjeldused Atlantisest, salateadmisi valdavate preestrite intriigid Atlantise kuninga käpa all hoidmiseks, orjade ülestõus, kaks armastuslugu kui ka Atlantise hävimine vulkaanilise katastroofi tulemusel.

Beljajevi loomingu kohta võiks öelda, et tegu on päris tüüpilise 20. sajandi alguse pulpiga ja seda, mis riigis see on kirjutatud, saab aru ainult põhjalikumalt teksti analüüsides-näiteks orjade ülestõusust poleks Lääne autorid ilmselt kirjutanud. (Veidi kentsakas, et Nõukogude ajal piirdus Beljajevi eesti keelde tõlkimine vaid sarjas "Seiklusjutte maalt ja merelt" ilmunud kaht romaani sisaldava köitega.) Üldiselt on autor mulle sümpaatse mulje jätnud, ent käesolevat teksti lugedes oli kohati tunne, nagu loeks mingit Tarlapi viletsamat romaani-ennemuistsel ajal madistavad mingid imelike nimedega tegelased, muistse ühiskonna sotsiaalseid suhteid on aga kirjeldatud läbi lihtsustatult "kriitilise" vaatevinkli. Eriti lõpupoole hakkas tekst minu meelest ära vajuma.

Kokkuvõttes polnud siiski tegu väga halva looga. Hinde osas kaalusin "4" ja "3" vahel... Olgu siis "3" tugeva plussiga.

Teksti loeti eesti keeles

Kokkuvõtteks peab ütlema, et ei ole ajaproovile vastu pidanud. Asja teine külg on muidugi see, et seda vaest Atlantist on niipalju kirjanduses-filmides nühitud, et sellest materjalist annaks vist uue saare ehitada küll. See on paljus tüüpiline tolle aja raamat, millele lisab oma masendavad pitseri autori nõukogude taust -- sellest on ka varem kirjutatud, eks ole: autor ei ole eriti midagi näinud ja seepärast on tema kujutatud paigad kõik kuidagi... papist. (Muidugi juhtub seda ka tänapäeval, teinekordki tabad mõnes loos ära, et autor on ainult internetis liikuva materjali põhjal üritanud midagi kokku panna.) Atlantise lugude häda on veel ka sellest, et terve suure saare või väikese mandri hukkumise loo kõrvale üritatakse upitada mingit seepi, millel vaatamata kõigile ponnistustele on suure looduskatastroofiga parimal juhul nõrk otsitud side. Ikka mingi armulugu, mingi eriline maniakk valitsejaks, mingi tobe ülestõus... Päris ausalt öeldes ei suutnud ma seda rida-realt lugeda; mis ei takista tunnistamast, et omas ajas võis see ju midagi olla.
Teksti loeti eesti keeles

Marksistlikku ajalookäsitlust kandev melodraama. Kahe noore armunutepaari draamast nõretav lugu kesk orjade ülestõusu ning rõhujate salaplaane. Nõukogude ajal arvati et absoluutselt kõik ühiskonnad olid mingis arengufaasis orjanduslikud ja kõige tähtsamad sündmused olid orjade ülestõusud ning seda ideed edastab ka käesolev teos. Üks peategelane ei pea isegi vastu ja õhkab peale ebaõnnestunud revolutsiooni: "Aga kunagi tulevad need kel õnnestub orjade vabastamine paremini kui meil!". Kohati kippus häirima ka tegelaste liiga moodne sõnavara ning see, et preestrid olid kõik ateistid. Kokkuvõtteks liiga nõukogude nägu ja tegu tekst.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: