Kasutajainfo

Clifford D. Simak

3.08.1904-25.04.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Clifford D. Simak ·

Enchanted Pilgrimage

(romaan aastast 1975)

eesti keeles: «Nõiutud palverännak»
Tartu «Fantaasia» 2007

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
7
3
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (13)

Taas üks väga hää Simak. Otse loomulikult otsast otsani täis härjapõlvlasi, nõidu ja muid imeelukaid. Seekord on tegemist suurepärase ja ilmeka looga sellest, kuidas reaalsus kord kolmeks paralleelseks maailmaks lõhenes ja mismoodi need kolm taas ääri- veeri kokku said... Kusjuures tegevus ei toimu mitte meie maailmas ja selguseni jõudmiseks tuleb kangelasel läbida pikk tee.
Teksti loeti inglise keeles

Lugu, mis stiilipuhta fantasy`na algab, ent lõpuks sf rööpasse maandub. Ja tekib pisuke kahtlus, kas selline sobitamine ikka kõige parema tulemuse andis. Mõneti meenutab küll Andersoni samasuguseid asju, ainult ümberpööratud vaatenurgaga.

1975.aastal leiab teadlane Mark Cornwall ühe ülikooli raamatukogust haruldase köite sisse peidetud käsikirja, mida kadunuks või siis legendiks peeti. Ta varastab selle, ent teda jälgib üks paha munk ja sarikahärjapõlvlane (noh, selline, kes katuse all elab). Sellest lugu käivitubki.

Cornwall leiab käsikirjast juhatust Iidsete juurde (need sellised mütoloogilised olendid, keegi ei tea, kas ja kes nad üldse on). Teda jälitab Inkvisitsioon, ta asub teele ja seltskonnaks kujuneb veel paar olendit Väiksema rahva seast (nemad peavad Iidsetele üle andma surnud eremiidi poolt kivikirve), gnoom ja koera eest on neile pesukaru. Teel haagitakse külge veel üks noor kena naisterahvas, kelle vanemad kunagi Wastelandist tulnud.

Tee viib üle Borderlandi Wastelandi, kus teatakse olevat sada ohtu ja palju mõistatusi. Selzkonda jälitab Inkvisiitor Beckett. Palju seiklusi ja madinat.

Müsteeriumid lahenevad ruttu ja nende asemele tekib palju uusi, kui kohtutakse kellegi härra Jonesiga. See sell on sellesse maailma laekunud meie 1975.aastast ja räägib, et kunagi avastati mingi moodus, kuidas maailm kahte erinevasse lahutada... Siis nad eraldusidki. Tegevuspaigaks olevas siis ei mingit tehnoloogiat, vaid maagia ja üleloomulikud kollid.

Lõpp, nagu öelud, juba puhas sf - tulnukad, robotid, galaktilised teaduskeskused jms. Romaan kuulub ilmselt nende Simaki ülekomponeeritute hulka, kuhu kõiksugu olendeid ohtralt kokku kuhjatud. Mingisugune tervik siiski moodustub. Samas, ei saa kuidagi üle tundest, et asi on veidi kiirustades kirjutatud ja kipub kohati logisema. Üllatuseks olid mõned jõhkrad vägivallastseenid...ikka väga jõhkrad ning ka üks kena ja liigutav erootiline koht.

"Neli" tundub igati kohase hindena.
Teksti loeti inglise keeles

Täiesti nõus Golikoviga (temalt ma selle raamatu saingi, aitäh :-) .) Teose suur häda oli minu arust suure osa tegevuse (rõhutan - suure osa, mitte kogu!) etteaimatavus - esimestes peatükkides sekendavad mingid imeelukad ja sa tead, et nad lähevad koos matkama, leitakse neidis ja sa tead, et lõpuks riputatakse ta peategelasele kaela (kuigi pean jälle eelarvustajaga nõustuma, et Simak teeb seda hästi ja stiilselt). Raamatus oli kohti, mille eest ma annaks selge 6-e (nagu näiteks see, mis inkvisiitoriga lõpuks ette võeti), samuti kui põnevaks läheb (minu arust) siis, kui fantasy SF-iks üle kasvab; kuigi, jah, lõpp kannatab nagu tormamise ja ülekomponeerimise all. Kokkuvõtvalt aga ülimalt loetav raamat.
Teksti loeti inglise keeles

Selle raamatu kohta ei oska lihtsalt midagi arvata. Tegemist on ühe questi kirjeldusega fantasy maailmas. Teepeal kohtutakse paljude imelike nähtustega ja huvitavate asjadega, mis sellisesse maailma ei kuulu ja mille kohta ka üldisemat infot ei anta, vaid lihtsalt mainitakse möödaminnes. Pärast pikka ja rasket seiklust jõutakse sihtmärgini, mis peaks ilmselt mingi seletuse andma… aga teos lihtsalt lõppeb ja enamus lahtistest otsadest lihtsalt jäetakse lahtisteks.

Lugeda oli vahepeal hea ja mõnus, aga mida selle kõigega öelda taheti ja miks need detailid ja vahepalad vajalikud olid, see kohale ei jõudnud. Raamat sellisena sobiks ehk mingi pikema sarja alguseks, aga üksikteosena on asi küllaltki nõrk. Võibolla on tegemist lihtsalt kehva tõlkega, aga vaevalt küll

Teksti loeti vene keeles

Ei saanud ka mina aru, mida vanameister selle looga öelda tahtis. Hunnik kokkukuhjatud detaile, üks fantastilisem kui teine, ja õieti mittekuhugi sumbuv lõpp. Algus stiilipuhas fantasy, lõpp aga kaldub kuhugi sf-i kanti. Lugeda otseselt igav polnud, aga lõpetamise järel on reaktsioon parimal juhul õlakehitus. Siiski pole põhjust nuriseda, et selline raamat nüüd maakeeles olemas on.
Teksti loeti eesti keeles

Üldiselt mulle Simaki asjad meeldivad. Need on lihtsad ja konkreetsed. "Nõiutud palverännak" tuli mulle nagu löök allapoole vööd. Ei osanud eriti oodata, et vanameister ka midagi sellist kirjutas. Igatahes üldmulje oli alguses positiivne. Sündmustik arenes küll tormilise kiirusega ja natuke liiga lihtsalt, kuid lugeda oli kerge. Siis hakkasid juttu ilmuma SF-elemendid. Ootasin suure põnevusega, kuidas autor kõik oma ideed kokku sõlmib, kuid kahjuks seda ei juhtunud. Tänu sellele oli lõpp natuke pettumust valmistav. Lootsin midagi märksa suuremat. Vähemalt oli tore meelelahutus. Neli
Teksti loeti eesti keeles

Eriline fantasy-f2nn ei ole, aga viimasel ajal ilmunud saasta k6rval oli igati lobe ja m6nus lugemine. Rahast kahju ei hakanud - tugev "4" Lisaks veel juurde, et võrreldes Talismani Vennaskonna nimelise saastaga, taastas jälle usu, et Simakit võib osta.
Teksti loeti eesti keeles

Kuidagi kahetised tunded valdavad. Ühest küljest ladus ja huvitavate detailidega lugu, aga kohati jäi tunne, et midagi sellist ma olen juba lugenud (klišeed). Isegi selline suurmeister tundub olevat "Sõrmuste isanda" tugeva mõju all, seda on selgelt aimata. Selline ebaühtlane raamat. Kokkuvõttes siiski positiivne elamus.
Teksti loeti eesti keeles

Ma ei tea kas asi on tõlkes või on see lugu tõesti nii lihtsakoeline ja lihtlausetes kirja pandud. Härjapõlvlaste kaitseala jättis igatahes kordades parema mulje Simakist. Lõpupoole läks minu jaoks natuke huvitavamaks aga päris nelja ei taha panna nende lihtlausete pärast.
Teksti loeti eesti keeles

Raamat oli muidu tore, aga süžee tundus kohati liiga hüplik, muutudes puhuti päris häirivaks. Vahetult pärast seda lugesin ka "Talismani vennaskonda", eks nad suht ühte auku mõlemad ja näib, et ka Tolkienist (paratamatult?) mõjutet.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020

Autorite sildid: